Jakie są najczęstsze pytania o pompę ciepła.

Zmiana ogrzewania w domu jest niecodziennym wyborem i wiąże się z decyzją na następne lata. Wraz ze zmianą systemu na bardziej ekologiczny w postaci pompy ciepła nasuwają się pytania związane z nowym rozwiązaniem.

Gdzie mamy umieścić jednostkę zewnętrzną?

System grzewczy oparty na pompie ciepła zazwyczaj składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku pompy typu monobloku tylko z jednostki zewnętrznej.

Przy wyborze miejsca należy uwzględnić hałas wentylatora z jednostki zewnętrznej – jego parametry możemy odczytać z tabeli specyfikacji produktu.

Zazwyczaj nie jest ona bardzo uciążliwy – ale starajmy się unikać lokalizacji pod oknem sypialni, gdyż w mocne mroźne noce możemy odczuć jej obecność.

Z kolej przesuwanie do granic działki nie jest też najlepszym pomysłem – zwiększamy koszt montażu, efektywność (straty w przesyle ciepła). Ponadto może nas narazić na problem z sąsiadem mogącym skarżyć się na zbyt duży hałas. Tutaj występuje uwarunkowanie prawne. Hałas na granicy działki nie może przekraczać 50 dB(A) w dzień a w nocy 40dB(A) dla zabudowy jednorodzinnej. Dodatkowo musimy pamiętać  o uniesieniu jednostki zewnętrznej ponad grunt tak aby śnieg nie ograniczał jej pracy.

Przy ustalaniu montażu jednostki wewnętrznej występującej przy pompach typu split, zazwyczaj nie ma większego problemu – musi być zachowana odpowiednia kubatura pomieszczenia zgodnie z normą EN 378 , a dla inwestora łatwy dostęp.  Zaletą pomp typu monoblok jest brak jednostki wewnętrznej – w przypadku małych przestrzeni do zagospodarowania może być dodatkową korzyścią.

Powyżej wymienione pompy są typu powietrze – woda. Obecnie na rynku są pompy ciepła powietrze – woda bez jednostek zewnętrznych. Jedną z nich jest EcoNordic WH4. Połączona z rekuperatorem daje ciekawe rozwiązanie. Jeśli rekuperator wyrzuca cieplejsze powietrze na zewnątrz, niż pompa pobiera do ogrzania domu lub CWU to w tym przypadku pobierze powietrze z rekuperatora do swojej produkcji.

Przy wyborze pompy ciepła przyszli inwestorzy napotkają jeszcze na dwa typy pomp ciepła: gruntowa i wodna.

Gruntowa (grunt-woda) zamienia ciepło skumulowane w glebie dzięki wykonanym odwiertom na ok. 80 metrów, bądź też  poziomym wymiennikom ciepła pokrytych odpowiednią grubością gleby.

Wodna (woda-woda) wykorzystująca ciepło skumulowane w wodzie np. jezioro. Sporadycznie spotykane rozwiązanie gdyż należy zapewnić odpowiednią przepustowość i zasób wody.

Każda z pomp ma swoje zalety i wady, ale dzięki swoim rozwiązaniom technicznym  możemy  dopasować jej rodzaj do danego domu, aby spełniała swoje zadania jak najbardziej efektywnie. 

Fotowoltaika Kielce - Synergia

Kontakt

Synergia
ul. J. N. Jeziorańskiego 121/63
25-432 Kielce

NIP: 6572170309

+48 698 454 913
biuro@synergiaenergia.pl

Menu

Strona główna
Fotowoltaika
Folie grzewcze
Pompy ciepła
Ładowarki samochodowe
Wiaty solarne
Blog
Kontakt

Przydatne linki

Mój prąd 3.0

Polityka prywatności
RODO

Nasz fan page
Instagram
LinkedIn

Call Now Button