Pompa ciepła, jak prawidłowo dobrać moc?

Jednym z wielu ważnych szczegółów przy dobrze pompy ciepła jest dobór mocy.

Praktyka pokazuje, iż w ogromnej większości przy ustalaniu mocy pieców na paliwa stałe w poprzednich  nastu latach instalatorzy oceniali na wyczucie, dorzucając jeszcze w zapasie kilka kW.

W efekcie mamy mocno przewymiarowane moce pieców, a co za tym idzie zaskoczenie większości klientów o tym, iż ich domy tak naprawę potrzebują mniejszą moc źródła ciepła.

Przyszła nowoczesna technologia w budownictwie gdzie kierunkiem są coraz bardziej energooszczędne domy. Wpływają z jednej strony regulacje –  wymagania techniczne dla nowo stawianych budynków, oraz z drugiej strony decyzje inwestorów analizujących źródło energii dla przyszłego domu pod względem przyszłych opłat.

Jako najefektywniejsze źródło ciepła jakim możemy nazwać pompę ciepła, cieszy się coraz większym uznaniem.

A jednym z głównych zadań powinniśmy dobrać jej odpowiednią moc.

Czy przewymiarowanie pompy ciepłą ma sens ?

Praktycznie istnieje jedyna sytuacja gdzie można dokonać przewymiarowania mocy pompy ciepła do zapotrzebowania. Jest to rozbudowa w przyszłości istniejącego budynku o dodatkowy metraż, który ma być również ogrzewany. Jednak tu też należy zaznaczyć, iż chodzi nam o najbliższą przyszłość np. w ciągu roku.

Praca przewymiarowanej pompy jest daleka do ideału stabilnej i długoletniej pracy. Jej wejście w  „taktowanie” wpływa znacznie na skrócenie żywotności pompy.

Ważne aby plan rozbudowy, nie był odsuwany w czasie gdyż negatywnie to się odbija na pompie ciepŁa.

Należy również zaznaczyć wraz ze wzrostem mocy pompy rośnie jej cena zakupu.

Ważne aby przed podjęciem decyzji o montażu dokonać rzetelnego audytu energetycznego.

Uchroni nas przed problemami związanymi z właściwym doborze pompy ciepła.

Ustalenie mocy pompy ciepła nie dotyczy tylko nowych domów. Program Czyste Powietrze wspomaga termomodernizacje w starszych budynkach. Tu w wyliczeniach należy uwzględnić nie tylko stan obecny, ale planowane dalsze termomodernizacje. Często okazuje się, iż po wykonaniu prac budowlanych uzyskamy mniejsze zapotrzebowanie na energię – moc pompy ciepła.

Dlatego jest tak bardzo ważne, abyśmy w tym etapie planowania podeszli rzetelnie do określenia zapotrzebowani na ciepło, oraz tego co planujemy i co wykonamy w modernizacji domu. Dobrze dobrana pompa ciepła to ciepło w domu w każdych warunkach i niezawodność na długie lata.

Autoryzowany instalator pomp ciepła Haier. Aiwa

Fotowoltaika Kielce - Synergia

Kontakt

Synergia
ul. J. N. Jeziorańskiego 121/63
25-432 Kielce

NIP: 6572170309

+48 698 454 913
biuro@synergiaenergia.pl

Menu

Strona główna
Fotowoltaika
Folie grzewcze
Pompy ciepła
Ładowarki samochodowe
Wiaty solarne
Blog
Kontakt

Przydatne linki

Mój prąd 3.0

Polityka prywatności
RODO

Nasz fan page
Instagram
LinkedIn

Call Now Button