Pompa ciepła – dobre rozwiązanie.

Czy czeka nas rewolucja w systemie ogrzewania domów?

W najbliższym czasie czeka nas rewolucja, w systemie ogrzewania domów. Nie wszyscy mają świadomość wprowadzenia przez sejmiki wojewódzkie ustaw antysmogowych mających na celu ograniczenie emisji związków szkodliwych do atmosfery. Na pewno już mniejsza ilość osób zainteresowanych zna terminy do kiedy można używać pieców tzw. kopciuchów, ale również, pieców niższej od 5 klasy.

Często właściciele są zaskoczeni, iż swój piec mogą używać np. jeszcze tylko 1,5 roku, bo „przecież, tak niedawno go zakładali”. Gdy już dochodzi do decyzji, wymiany źródła jednym z głównych wyborów jest pompa ciepła. Jako ekologiczne źródło ogrzewania ma duże wsparcie w postaci ogólnopolskich i regionalnych programach z zakresu ochrony środowiska.

Jak działa pompa ciepła?

Ogólnie możemy określić, iż pompa ciepła jest urządzeniem, które wymusza przepływ temperatury z obszaru niższej temperatury do obszaru o wyższej temperaturze. Dzięki temu możemy ogrzewać domy pomimo nawet ujemnych temperatur na zewnątrz. Oczywiście odezwą się sceptycy, którzy podważą ekologiczność tego rozwiązania, bo jako urządzenie potrzebuje energii elektrycznej, a ta z kolej jest w naszym kraju w większości ze spalania węgla. Niby słusznie, ale pompa ciepła ma największą efektywność jako źródło ciepła, to oznacza, iż jeśli pompa ciepła pobierze 1 kW energii elektrycznej, a odda do systemu ogrzewania średnio ponad 3 kW w postaci ciepła. Przy źródłach ogrzewania opartych na spalaniu efektywność jest znacznie niższa, gdyż znaczna część ciepła wylatuje przez komin.
Przy ogrzewaniu elektrycznym ten współczynnik jest już większy i przyjmuje się go 1 kW do 1 kW.

Ogrzewanie elektryczne jest też ciekawą alternatywą dla kopciuchów, jak każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Poprzez swoją różnorodność np. maty, kable grzewcze, folie na podczerwień, promienniki, piece elektryczne itp. można dopasować indywidualnie do każdego domu, aby sprostać wymaganiom domowników.

Czemu warto postawić na ogrzewanie elektryczne?

Wracając do pompy ciepła, należy podkreślić, iż zmienia się nie tylko źródło ogrzewania, ale też jego specyfika. Temperatura, z którą musimy się oswoić w rurach to max. 55 stopni, co dla osób korzystających z niegdyś tradycyjnych pieców węglowych budzi zdziwienie. Jest to temperatura, która spokojnie wystarcza na utrzymanie ciepła w domu. Pompa ciepła może być stosowania nie tylko w nowym budownictwie, sprawdza się również w starym budownictwie-gdzie dominują kaloryfery niż podłogówka, lub też występuje w systemie mieszanym.
Ważne jest w tym przypadku dobór odpowiedniej mocy pompy-aby uzyskać najlepsze efekty, nie może być za mała ani za duża. Przy przewymiarowaniu pompy pomijając aspekt finansowy-płacimy więcej za większą pompę-pompa nie pracuje w systemie „ciągłym”, co może skrócić jej okres bezawaryjności.

Pompa ciepła vs ogrzewanie gazowe.

W obecnych i dalszych perspektywach podwyżkach gazu jest coraz częściej wybierane jako inne źródło ogrzewania. Przy czym piec gazowy nie jest likwidowany. Można podłączyć oba źródła ogrzewania do systemu i tak skonfigurować, aby uzupełniały się nawzajem. To domownicy będą decydować i ustalać wybór/konfigurację systemu przy zmieniających się cenach energii tak, aby ogrzewanie było jak najtańsze.
Przy ogrzewaniu należy jeszcze zwrócić uwagę na jeden aspekt. Sami nie wyprodukujemy gazu, węglą, oleju opałowego, ekogroszu, pelletu natomiast energię elektryczną już tak. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną też do ogrzewania domu.

 

Fotowoltaika Kielce - Synergia

Kontakt

Synergia
ul. J. N. Jeziorańskiego 121/63
25-432 Kielce

NIP: 6572170309

+48 698 454 913
biuro@synergiaenergia.pl

Menu

Strona główna
Fotowoltaika
Folie grzewcze
Pompy ciepła
Ładowarki samochodowe
Wiaty solarne
Blog
Kontakt

Przydatne linki

Mój prąd 3.0

Polityka prywatności
RODO

Nasz fan page
Instagram
LinkedIn

Call Now Button