Program Czyste Powietrze 2023, dofinansowanie na wymianę pieca, wnioski.

Programie Czyste Powietrze 2023, wyższe kwoty dofinansowania.

Co się zmieni w programie Czyste Powietrze?

Zmiany są odpowiedzią na sytuację gospodarczo-rynkową, jaka panuje w naszym kraju. Wysoka inflacja wraz z podwyżkami cen na rynku materiałów budowlanych i instalacyjnych powodowała, że program w obecnej formie stawał się coraz mniej atrakcyjny.

Zmiany dotyczą wysokości progów w kwalifikacji stopnia dofinansowania, jak i wysokości samych dotacji.

Kto może korzystać z dofinansowania i na jakie dotacje może liczyć?

Z programu będą mogły skorzystać gospodarstwa o przychodzie rocznym nie większym niż 135 tys. zł  (a nie jak dotychczas 100 tys. zł).

Dotacja, którą można łącznie uzyskać to 66 tys. zł przy poziomie podstawowym.

Na poziom wyższy II próg, będą się ubiegać gospodarstwa domowe z dochodem 2851 zł/m-c (w przypadku jednoosobowych) lub 1884 zł/m-c w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość dotacji wzrasta do 99 tys. zł.    

Najwyższy poziom III dotacja wynosi 136`200 zł, a uzyskać będą mogły gospodarstwa mające dochody mniejsze niż 1526 zł/m-c w przypadku jednoosobowych lub 1080 zł/m-c w przypadku wieloosobowych

Wzrastają maksymalne wartości procentowe, dla jakich można rozliczyć wartość inwestycji.

W nowej edycji to 50% 80% i 100% inwestycji – oczywiście kluczowe zagadnienie należy jeszcze zapoznać się z wartościami „nie więcej niż”.

Na co można przeznaczyć bezzwrotną dotację?

Wstępne zapowiedzi wydają się bardzo zachęcające i tak na samą pompę ciepła będzie można uzyskać maksymalne dofinansowanie na poziomie 50`900 zł. W szczególności osobom z najniższymi dochodami pozwoli na zamknięcie w 100% całej inwestycji z dotacji, gdzie przy obecnych realiach rynkowych było bardzo trudne do wykonania.

Fotowoltaika będzie miała dofinansowanie 15 000 zł.

Rekuperacja dzięki której, też możemy zredukować znacznie koszty ogrzewania, uzyskuje dotację do 16 700 zł.

Aby jednak uzyskać najwyższe dofinansowania, należy wykonać audyt energetyczny, na który uzyskamy dotację 1200 zł, oraz wykonanie prac modernizacyjnych we wskazanym audycie.

Jaki jest cel programu Czyste Powietrze?

Głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%. Jest to jeden  z 3 koniecznych warunków do spełnienia zadania wynikającego z programu Czyste Powietrze.

Wynika z tego jednoznacznie, iż dotychczas niedoceniany audyt energetyczny nabiera nowego znaczenia. Będzie on wyznacznikiem, co musimy zrobić, a nie jak dotychczas, na co decydował się inwestor.  

Składanie wniosków

Wnioski w programie można składać elektronicznie lub w formie papierowej w urzędzie. Wnioski są rozpatrywane przez poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Warto wiedzieć, że już ponad 2100 gmin ma podpisane porozumienie w ramach programu Czyste Powietrze. To oznacza, że po pomoc w złożeniu wniosku możesz udać się do swojej gminy.

W ramach nowej odsłony programu wnioski będzie można składać od 3.01.2023 roku. Wnioski można składać przed, po lub w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Pamiętaj, że pierwszy wniosek, to wniosek o dofinansowanie, a kolejny to wniosek o płatność. 

Wniosek do pobrania

Szukasz pomocy przy wnioskach o dofinansowanie KONTAKT.

Fotowoltaika Kielce - Synergia

Kontakt

Synergia ul. J. N. Jeziorańskiego 121/63 25-432 Kielce NIP: 6572170309 +48 698 454 913 biuro@synergiaenergia.pl

Menu

Strona główna Fotowoltaika Folie grzewcze Pompy ciepła Ładowarki samochodowe Wiaty solarne Blog Kontakt

Przydatne linki

Mój prąd 3.0 Polityka prywatności RODO Nasz fan page Instagram LinkedIn

Call Now Button