Program Czyste Powietrze w woj. świętokrzyskim

Program Czyste Powietrze cieszy się coraz większą popularnością wśród osób zamieszkujących własne domy. Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie rosnąca świadomość ekologiczna Polaków.

Gryzący dym z niektórych kominów w okresie zimowym powoduje coraz więcej negatywnych komentarzy. Liczba schorzeń dróg oddechowych potwierdza słuszność tych uwag. Raporty smogowe, uświadamiają, iż nie jest tak ekologicznie, jakbyśmy chcieli. Rankingi najbardziej zanieczyszczonych miast powodują, że sami nie chcemy się do tego przyczyniać.

Program Czyste Powietrze daje realną możliwość zmian. Bezpośrednie wsparcie finansowe w ekologiczne rozwiązania daje szansę wielu osobom na zmianę naszego otoczenia na bardziej ekologiczne. Program daje wiele możliwości i wyboru działań, które można wykonać w domu. Mikro instalacja fotowoltaiczna, podłączenie do sieci, zakup/montaż pompy ciepła to właśnie te działania.

Jaka jest wielkość dotacji w programie Czyste Powietrze?

Wielkość dotacji na wykonaną termomodernizację i wymianę źródła ciepła to 30 000 zł w podstawowej wersji, natomiast w podwyższonej to aż 37 000 zł. Aby móc skorzystać z podwyższonej dotacji należy pamiętać, iż dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1400 zł, w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 1960 zł. Natomiast, aby skorzystać z programu podstawowego, dochód roczny nie może przekroczyć 100 000 zł.

Czy program Czyste Powietrze można połączyć z Ulgą Termomodernizacyjną? 

Kolejną wymierną korzyścią programu Czyste Powietrze jest to, że można go połączyć z Ulgą Termomodernizacyjną. Czyli z kolejnym programem proekologicznym. Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Ważne, aby kwota odliczenia nie  przekroczyła 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których inwestor – a tutaj – podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Najważniejsze, kwoty w programie Czyste Powietrze. Za wymianę starego źródła ogrzewania na pompę ciepła, otrzymamy dotację w wysokości 13 500 zł to w przypadku podwyższonej efektywności A++ (max. do 45% kosztów). Z niższą klasą A+ dotacja wynosi 9 000 zł (max. do 30% kosztów). W przypadku zwiększonej dotacji można uzyskać 18 000 zł na zakup pompy ciepła ( max. 60% kosztów).

Kwoty bezpośrednich dotacji są bardzo wymiernym czynnikiem wspomagającym podjęcia decyzji o ekologicznych rozwiązaniach, które możemy zastosować. Z drugiej strony uchwalone ustawy antysmogowe przez kolejne województwa określiły już ostateczne terminy odejścia od kopciuchów. A jak wiemy, czas mija nieubłaganie. Zatem jak to tradycyjnie bywa, większa część społeczeństwa czeka na ostatnią chwilę.

Od kiedy trzeba składać deklaracje dotyczące  źródła ciepła?

Od 1 lipca 2021 r. rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce. Choć na przekór można powiedzieć, iż będzie to raczej spis i identyfikacja źródeł wysokiej emisji — czyli pieców, które powinny zostać już wycofane zgodnie z uchwałami antysmogowymi.

Fotowoltaika Kielce - Synergia

Kontakt

Synergia
ul. J. N. Jeziorańskiego 121/63
25-432 Kielce

NIP: 6572170309

+48 698 454 913
biuro@synergiaenergia.pl

Menu

Strona główna
Fotowoltaika
Folie grzewcze
Pompy ciepła
Ładowarki samochodowe
Wiaty solarne
Blog
Kontakt

Przydatne linki

Mój prąd 3.0

Polityka prywatności
RODO

Nasz fan page
Instagram
LinkedIn

Call Now Button